Selasa, 6 Disember 2011

RPH LINUS TAHUN SATU

 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH )




Tahun            :  1 Azam
Bil. Murid       :   20 orang
Tajuk              :  1.1  Mengenal bentuk huruf kecil  a hingga  z ( a----z )
Tarikh             :  10 November 2011
Masa              :  8.15 pagi – 8.45 pagi
Objektif          :  Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat
1.    Menyebut huruf yang ditunjukkan guru
2.    Menyambung titik-titik untuk membentuk huruf dengan cara yang betul.
3.    Mewarna huruf mengkut arahan guru
Kemahiran       :  1. Mendengar dan menyebut huruf yang ditunjukkan.
                          2. Mendengar,menyebut dan menulis.
Nilai                :  Kerjasama,bertanggungjawab,kejujuran dan berdikari.
Kemahiran bernilai tambah :
1.    Kemahiran berfikir  : Menjana idea
2.    Kemahiran belajar   : mencatat
3.    Kecerdasan pelbagai  : verbal-linguistik,interpersonal
Pengetahuan sedia ada  : Murid telah mempelajari huruf vocal sebelum ini.
Bahan bantu mengajar    : Kad abjad,kad cantum titik,lembaran kerja.



    
Isi pelajaran
Aktiviti P&P
Catatan

Mencantum kad huruf.
Contoh ;
d



Set Induksi ( 5 minit )

1       Murid diminta datang ke hadapan kelas untuk mencantumkan kad huruf.
2      Guru memperkenalkan huruf yang dicantumkan.

KB:Menghubungkait

BCB:Mendengar aktif

Membentuk huruf di udara dan di belakang kawan.

Langkah 1 ( 5 minit )

1      Guru menunjuk cara embentuk huruf yang betul di udara dan belakang kawan dengan menggunakan jari telunjuk.
2      Murid melakukan seperti mana yang diminta guru. Aktiviti dilakukan berulangkali.

BCB:Memproses maklumat.

Nilai : Kerjasama,berani

Menyebut huruf
C d
k h

Langkah 2 (Lima minit )

Secara berpasangan murid bergilir-gilir menunjuk dan menyebut nama huruf kepada psangan masing-masing.


Nilai : Bekerjasama

Menyambung titik untuk membentuk huruf kemudian mewarnakan huruf tersebut.
Contoh;
c  - kuning
d -merah
k - biru
h -hijau


Langkah 3 ( 10 minit )

Secara individu murid dikehendaki menyambung titik-titik untuk mebentuk huruf dengan cara yang betul (c d k h ). Kemudian murid mewarna huruf tersebut mengikut arahan guru.
Contoh : c      warna kuning

              d     warna merah

              K      warna biru

              H      warna hijau


 


Menulis huruf kecil dalam buku garis empat dan menyebut semula huruf kecil yang sudah dipelajari.

Penutup ( 5 minit )

Murid menyalin huruf kecil yang dipelajari ke dalam buku garis empat.

Murid menyebut semula huruf kecil yang telah dipelajari.

Tiada ulasan:

Catat Ulasan